Letné festivaly začínajú ZISTIŤ VIAC

Hľadať...

MET Gala 2024: “Spiace krásavice” a “Záhrada času”

5 min.

V stredu nosíme ružovú farbu a prvý májový pondelok nám krása vyrazí dych! MET Gala 2024 je už za nami, no emócie sú stále s nami. Kedysi nás hviezdy očarili svojimi rozprávkovými výtvormi, no naposledy nás vzali do záhrady plnej prírody, kde sa pre nás jednoducho zastavil čas.

festival

Hudba má svoje Grammy, film má svoje Oscary. Práve sme oslávili najdôležitejšiu udalosť pre svet módy: MET Gala 2024.

Je to ako poézia pre najväčších umelcov a určite je to ako umenie. MET Gala spája umenie a módu tým najokázalejším spôsobom. Od roku 1995 každý prvý májový pondelok Anna Wintour organizuje podujatie, ktoré má obrovský dosah na celý svet. Čo v tomto prípade spája módu s umením? V tento deň sa hviezdy stretávajú v Metropolitnom múzeu umenia v New Yorku, aby kráčali po schodoch v MET s umeleckými dielami a sledovali módnu výstavu, ktorá každý rok mení tému.

MET Gala poznáme z nekonečných zdrojov inšpirácie, ktorými sú outfity hviezd kráčajúcich po schodoch MET. Práve na nich sa každoročne píše história módy. Dobre, ale čo sa stane, keď sa dostanú na vrchol schodiska a zmiznú vo dverách múzea? To nikto nevie, okrem pozvaných hostí. Pravidlá akcie sú veľmi prísne: žiadne smartfóny ani sociálne siete. Anna Wintour berie pravidlá vážne, porušenie pravidiel môže mať za následok doživotný zákaz vstupu.

Šéfredaktorka amerického Vogue nabáda nielen k objavovaniu a kontaktu so široko chápaným umením, ale aj k jeho podpore a organizuje každoročnú finančnú zbierku pre Costume Institute.

Pred MET Gala 2024 boli odhalené len tri veci: téma výstavy, dress code a hostitelia. Tohtoročnou témou v Metropolitnom múzeu umenia boli Spiace krásavice a téma znela „Sleeping Beauties: Reawakening Fashion“. Výstava je plná krásnych diel z obdobia vlády Tudorovcov, keď na trón nastúpila dcéra Anny Boleynovej, Alžbeta I., a končiac návrhmi módnych ikon, vrátane: Stelly McCartney.

Výstava „Sleeping Beauties: Reawakening Fashion“ bola založená na predmetoch, ktoré sú rovnako ako „Spiace krásavice“ príliš jemné a rafinované na to, aby sa dali vôbec nosiť. Všetko osvetlenie, animácie a všetky druhy zvukov obklopili návrhy, ktoré boli privedené späť k životu. Podľa tradície si výstavu možno pozrieť odo dňa po MET Gala až do začiatku septembra.

Pripomeňme, že počas MET Gala 2023 Anna Wintour vzdala hold svojmu priateľovi, Karlovi Lagerfeldovi, na počesť ktorého minuloročné podujatie nieslo názov: „Karl Lagerfeld: A Line of Beauty“. Potom schody MET zaplavila biela, čierna a perly a niekoľko hviezd vzdalo hold aj Lagerfedelovej najobľúbenejšej mačke Choupette.

Na tohtoročnom MET Gala 2024 stáli Jennifer Lopez, Zendaya, Chris Hemsworth a Bad Bunny na bielo-modrom koberci ruka v ruke s Annou Wintour.

Zatiaľ čo témou výstavy boli „Spiace krásavice“, dress code MET Gala 2024 bol „The Garden in Time. “Záhrada času” je poviedka z roku 1962 od J.G. Ballarda, ktorá rozpráva príbeh grófa Axela a jeho manželky, ktorí žijú v iluzórnej vile, zdobenej kryštalickými rastlinami a v nádhernej krajine. To všetko vytvára idylickú krajinu, ktorú má rozbiť hroziaca úzkosť a zmätok. V tomto románe hrajú dve silné postavy: príroda, čas a vízia pominuteľnej krásy bola leitmotívom MET Gala 2024.

Kto nás najviac uchvátil?

Latka, ktorú si Zendaya a jej štylista Law Roach po svetovej premiére „Dune 2“ nastavili, bola veľmi vysoká. Napriek tomu toto duo jednoducho miluje vyhrávať, je ťažké nájsť veľkolepejšie a fantazijnejšie outfity ako tie, ktoré mala na sebe herečka a ktorá ako jediná prešla po schodoch dvakrát MET Gala.

Na ples dorazila v šatách, ktoré jej navrhol John Galliano z módneho domu Maison Margiela, krásne padnúce na jej postavu. Bol vyrobený z tmavomodrej a zelenej organzy, ručne vyšívaného korzetu a kvetinových aplikácií, ktoré zdobili herečkine ruky a chrbát. Queen Z poctila tému podujatia veľkým perom a závojom, ktoré pre Maison Margiela vytvoril Stephen Jones, a výrazným mejkapom priamo z tajnej záhrady. Na tomto outfite bolo niečo znepokojujúce a krásne, presne ako v Ballardovom príbehu.

Práve keď sa zdá, že urobili všetko, čo mohli, Zendaya a Law Roach mali pripravené ďalšie tromfy. Herečka prešla po schodoch dvakrát a celé publikum MET Gala zatajilo dych, keď sa objavila vo vintage šatách z roku 1996 (tiež ich navrhol John Galliano) z módneho domu Givenchy. Čierna kreácia zaliaty hodvábnym taftom mal takmer štvormetrovú vlečku, odhalené ramená, alžbetínske rozšírenie a volány. Zendayine vlasy zdobila obrovská kytica kvetov.

Nie nadarmo boli herečkine kreácie vyhlásené za najkrajšie na MET Gala 2024. Hviezda predstavila temnú stránku „Záhrady času“, iné zasa harmonickú a idylickú.

Zendaya MET Gala 2024
Photo by Marleen Moise/Getty Images

Zendaya MET Gala 2024
Photo by Neilson Barnard/MG24/Getty Images for The Met Museum/Vogue

Všetci vieme, že Kendall Jenner je veľkou fanúšičkou archívnych skvostov zo známych módnych domov, no práve na MET Gala 2024 zrejme získala jednu z najcennejších trofejí. Modelka dorazila na schody v unikátnych šatách, ktoré navrhol Alexander McQueen pre Givenchy haute couture z roku 1999. Táto kreácia je viac ako len šaty, pretože doteraz posledných 25 rokov doslova „spávala v Givenchyho ateliéri“, kam sa po MET Gala aj vráti. Doteraz boli prezentované len na figurínach.

Kendall Jenner pre Vogue’a:

„Vytvorila som si svoj vysnívaný zoznam outfitov, v ktorých by som chcela ísť na MET Gala a na jeho vrchole boli návrhy Alexandra McQueena.”.

Príležitosť obliecť si šaty, na ktorých nie je povolená žiadna krajčírska úprava, ale ktoré sú od momentu ich zhotovenia udržiavané v pôvodnom stave, je skutočnou (a prekrásnou) cťou. Kreáciu zdobilo viac ako 10 000 čiernych korálok a flitrov, ktoré sa podľa archivovaných príbehov vyšívali viac ako 500 hodín. Čerešničkou na torte je efektný golier, ktorý vytvára plastický efekt. Táto tmavá „spiaca krásavica“ nám dopriala nielen úžasný pohľad, ale aj slzy dojatia.

Kendall Jenner MET Gala 2024
Photo by Taylor Hill/Getty Images

Kendall Jenner MET Gala 2024
Photo by Aliah Anderson/Getty Images

Všetci módni experti budú ešte dlho spomínať na MET Gala 2022 a Kim Kardashian v šatách Marilyn Monroe. V originálnom oblečení zdobenom niekoľkými tisíckami drobných kryštálikov, ktoré mala filmová hviezda na sebe počas slávneho výkonu „Happy Birthday, Mr. Prezident“ pre Johna F. Kennedyho sa Kim zapísala do histórie. Včera sme ju videli nie v zlate, ale v striebre.

Kim K je ďalšou celebritou, ktorá miluje návrhy Johna Galliana. Na MET Gala 2024 dorazila vo fenomenálnych strieborných šatách z módneho domu Maison Margiela. Outfit pozostával z kovového, perfektne padnutého korzetu s ultra priliehavým pásom, ktorý zdobila voľne padavá sukňa z kvetinovej retiazky. Kardashian tentoraz síce nevyvolala škandál, no do outfitu pridala niečo svoje. Ramená jej zdobil krátky sivý kardigán na gombíky, ktorý podľa hviezdy zobrala priamo zo skrine jej priateľa.

Kim Kardashian MET Gala 2024
Photo by Taylor Hill/Getty Images

Kim Kardashian MET Gala 2024
Photo by Aliah Anderson/Getty Images

Tesne pred MET Gala v roku 2024 Gigi Hadid odhalila tajomstvo a zverejnila fotografiu žltej ruže vo svojom príbehu na Instagrame. Už sme tušili, že modelka sa na plese objaví v niečom jemnom a kvetinovom. Gigi svojou kvetinovou róbou od Thoma Browna dokonale replikovala tému Garden of Time.

Jej výtvor patril od začiatku k tým najkrajším. Šaty zdobené korzetom sú v skutočnosti biele ceruzkové šaty zdobené len jednou ružou na úrovni bokov, doplnené niekoľkými zelenými listami. To, čo účastníkom vyrazilo dych, bola vlečka, na ktorej pracovalo vyše sedemdesiat ľudí! Gigiinu „sukňu“ zdobia efektné záhyby zo saténového materiálu, lemované čiernou líniou symbolizujúcou tŕne a viacrozmerné kvety (tu opäť odkaz na idylku a blížiacu sa katastrofu. Aj jej nechty, zložito zdobené žltými púčikmi upútali pozornosť.

Výroba šiat jej staršej sestry trvala podľa všetkého takmer 14 000 hodín. Nečudo, že hneď po MET Gala 2024 outfit natrvalo poputuje do archívu Thoma Browna, kde bude len exponátom.

Gigi Hadid MET Gala 2024
Photo by Marleen Moise/Getty Images

Gigi Hadid MET Gala 2024
Photo by Aliah Anderson/Getty Images

V stylingu Jennifer Lopez nie je priestor na chyby. Zaujímalo by nás, aký elixír mladosti hviezda vlastní. Herečka dorazila na MET Gala v roku 2024 v priehľadných šatách a svoju bezchybnú postavu zdobili tisícky malých kamienkov. Návrh je dielom módneho domu Schiaparelli, ktorý je povestný svojou avantgardou, no počas plesu spolu s J. Lo predviedli outfit úplne odlišne od extravagancie.

Lopezovej šaty majú tvar morskej panny, jej ramená zdobia „krídla“ a okolo krku hviezdy je vidieť nádherný diamantový náhrdelník. To, čo vytvára krásny duet so Schiaparelliho tvorbou, je účes. Jeho inšpiráciou bol motýľ, ktorý sa mal premeniť na niečo ešte krajšie. Jenniferine vlasy sú elegantné a anjelské a jej make-up je zmesou celej palety hnedých a karamelových tieňov. Tento styling je jednoducho nádherný.

Jennifer Lopez MET Gala 2024
Photo by Jeff Kravitz/FilmMagic

Jennifer Lopez MET Gala 2024
Photo by Aliah Anderson/Getty Images

MET Gala 2024 bol speváčkiným debutom. O to viac si všetci hostia od pretierali oči, keď sa Tyla objavila na schodoch MET v šatách od Olivera Rousteinga z Balmain, ktoré boli vyrobené z… piesku! Je ťažké nájsť oblečenie, ktoré by viac odrážalo ducha plynúcej krásy a času. Rousteing doslova vytesal umelecké dielo, v ktorom Tyla debutovala na módnom festivale.

Šaty boli bez ramienok a krásne odhaľovali speváčkine dokonalé ramená a chrbát. Navrchu to boli priliehavé a okolo nôh sa rozliehali do krásnej vlečky morskej panny. Boli vyrobené z troch odtieňov piesku zmiešaným s drobnými, sotva viditeľnými cvočkami, vďaka ktorým sa speváčka každým pohybom veľkolepo leskla.

Psst: vedeli ste, že šaty, ktoré mala Tyla, boli také jemné, že speváčka nedokázala sama vstúpiť na schody? Hviezda sa „vyšplhala na vrchol“ s pomocou tímu, ktorý ju niesol krok za krokom!

Dokonalým zavŕšením tohto majstrovského diela je jemne pieskom posypané rameno a kabelka Balmain v tvare presýpacích hodín. Tešíme sa a čas sa pre nás jednoducho zastavil.

Tyla MET Gala 2024
Photo by John Shearer/WireImage

Tyla MET Gala 2024
Photo by Dimitrios Kambouris/Getty Images for The Met Museum/Vogue

Mohlo by sa vám páčiť >>> Oscary 2024: najkrajšie outfity z červeného koberca

Hlavná fotografia: Photo by Dimitrios Kambouris/Getty Images for The Met Museum/Vogue

Trendy a Tipy
Insta News