Hľadať...

Nákupný ošiaľ menom Black Friday 2020

Pokiaľ už netrpezlivo odpočítavate dni do jesenno-zimného výpredaja, aby ste doplnili svoj šatník, určite vás poteší táto správa. Sviatok alebo skôr akási tradícia, ktorá k nám prišla zo Spojených štátov amerických, sa blíži míľovými krokmi. Reč je samozrejme o tradičnom Black Friday, ktorý tento rok pripadá na 27. novembra.

Kde sa vzal takýto názov a aký je pôvod tohto amerického sviatku? Naozaj sa oplatí v tento deň vybrať na nákupy? Ak áno, na čo presne sa zamerať? Aké veci by sme mali nakupovať? To všetko sa dozviete v našom článku.

V Spojených štátoch amerických sa prvý piatok po Dni vďakyvzdania označuje ako Čierny piatok. Pre Američanov je to oficiálny začiatok predvianočnej nákupnej sezóny, počas ktorej predajcovia ponúkajúci špeciálne zľavy a akcie priťahujú davy zákazníkov.

New York, N.Y.: Davy nákupu chtivých zákazníkov pred obchodným domom Macy’s počas “Čierneho piatku”, 27. november 1992. (Fotografia: Donna Dietrich/ Newsday RM/ Getty Images)

Podľa Oxford English Dictionary (OED) deň po Dni vďakyvzdania sa označuje ako Čierny piatok minimálne od 60. rokov minulého storočia. Interpretácií samotného názvu a pôvodu vzniku tohto sviatku je hneď niekoľko. Jedna z nich sa vzťahuje priamo na samotný spôsob účtovania ziskov a strát generovaných podnikom. Pred niekoľkými desiatkami rokov, keď ešte excel nespočítaval hodnoty jednotlivých riadkov tak šikovne ako dnes a stĺpce sa kreslili na papier, používali sa dve farby na odlíšenie kreditných a debetných položiek účtu. Použitie dvoch farieb nadväzovalo na zapisovanie kreditných položiek v účtovníctve čiernym atramentom a naopak debetu červeným atramentom. V tento deň dominovala v záznamoch čierna farba.

Iná teória hovorí o tom, že pomenovanie „čierny piatok” vzniklo na základe nepredvídateľného množstva ľudí v uliciach. Z dôvodu značného prílivu nadšených zákazníkov do centier miest vznikali početné zápchy. Predpokladá sa, že tento termín mohol vzniknúť v kruhu policajtov alebo šoférov mestskej hromadnej dopravy, ktorí mali nepochybne obavy zo zhustenej premávky. Hoci toto pomenovanie nadväzuje na eventuálne nepríjemné udalosti, v tomto kontexte je považované za humorné.

Už onedlho sa v internetových obchodoch objaví množstvo informácií týkajúcich sa „Black Friday”, „Black Weekend” alebo „Black Week”. Na prvý pohľad je možno ťažké vyznať sa v spleti týchto reklamných informácií, ale o chvíľu sa všetko dozviete.

Spočiatku bol totiž „Čierny piatok” jediným dňom, počas ktorého na zákazníkov čakali zľavy. Onedlho sa tento deň začal postupne predlžovať o dodatočné dva dni – teda víkend nasledujúci po čiernom piatku. Kde sa vzal názov „Black Weekend”. V poslednom čase je čoraz populárnejší aj prvý pondelok nasledujúci po Dni vďakyvzdania označovaný pojmom „Cyber Monday”, ktorý sa taktiež vyznačuje výpredajmi najmä v internetových obchodoch.

„Black Week” sa analogicky vzťahuje na zľavy ponúkané počas celého týždňa.

Aby ste sa nestratili v mori výpredajov a nedopúšťali sa častých chýb, pripravili sme si pre vás zopár tipov, ktoré podľa nášho názoru stoja za zmienku. Nákup ďalšej horčicovej blúzky len preto, že je zlacnená o 70%, rozhodne nie je rozumným riešením. K zľavám treba pristupovať iným, trochu rozvážnejším spôsobom.

Nákupy v tomto období treba považovať za dobrú príležitosť na investovanie do osvedčených kúskov. Ak už dlhší čas uvažujete nad kúpou kašmírového svetra, možno je práve teraz najvhodnejší moment na to, aby ste za kvalitný kúsok zaplatili menej a tešili sa z neho aj niekoľko ďalších sezón.

Spomedzi našich tipov rozhodne stoja za zmienku vlnené kabáty, hodvábne košele, mohérové svetre alebo kožené bundy. Aby ste sa vyhli nepremysleným nákupom, odporúčame vám pripraviť si zoznam vecí, ktoré by vo vašom šatníku rozhodne nemali chýbať. Pre inšpiráciu prinášame niekoľko tipov.

Klasika, ktorú rozhodne netreba predstavovať. Ideálne vyrobená zo 100% bavlny. Výborne sa kombinuje napríklad s kostýmom, ale skvele vyzerá aj v športovej verzii s džínsami a sneakersami.

Calvin Klein Jeans Košeľa

Džínsy dobrého strihu sú základom každého kapsulového šatníka. Model s mierne rozšírenými nohavicami je zásahom do čierneho.

Levi’s džínsy

Sako mierneho oversize strihu pridá outfitu potrebnú dávku nonšalantnosti a hodí sa takmer ku všetkému. Ideálne je staviť na modely z prírodných materiálov. My odporúčame modely zo 100% vlny (podšívka je bavlnená!).

Victoria Victoria Beckham Blejzer

Ideálne s vysokým pásom a širokými nohavicami (opticky zoštíhľujú nohy). Tie z prírodnej kože vydržia dlhé roky. Na jeseň a v zime k nim zvoľte rafinované pančuchy a vysoké čižmy.

Sportmax Code Kožené šortky

Keď už spomíname kožené prvky šatníka, rozhodne nemôžeme zabudnúť ani na klasickú koženú bundu. Výborne sa hodí k väčšine každodenných outfitov a dodáva im charakter.

LaMarque Kožená bunda

Teda vlnený alebo kašmírový. Osvedčí sa dokonca aj v tých najväčších zimných mrazoch. A navyše si dlho zachováva pôvodný vzhľad.

Luisa Spagnoli Sveter

 

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte!
Insta News