Hľadať...

Dámska džínsová bunda: outfity, ktoré si zamilovali fashionistky

2 min.

Ide o jednu z nestarnúcich klasík dámskeho šatníka, ktorá si za dlhé desaťročia ukradla srdcia hviezd, dizajnérov a štylistov po celom svete. Tento titul patrí dámskej džínsovej bunde. Outfity s ňou sú takmer vždy odsúdené na úspech. Oplatí sa však inšpirovať outfitmi módnych návrhárov a zistiť, s čím je najlepšie ju nosiť.

festival

Poďme sa pozrieť do šatníkov známych influenceriek, ktorých pestré outfity dokazujú, že dámska rifľová bunda prejde skúškou vo voľnejších aj formálnych kompletoch.

Outfity s džínsovou bundou lámali rekordy popularity už v 80. rokoch, keď Madonna zosadila z trónu všetky hviezdy a objavovala sa na červenom koberci v džínsových bundách, minisukniach, sieťovaných pančuchách a s červenými perami.

Madonna v dzinsovej bunde
Photo by Vinnie Zuffante/Michael Ochs Archives/Getty Images

O necelých desať rokov neskôr si tento trend obľúbila aj Katie Holmes, ktorá skombinovala džínsovú katanu so širokými nohavicami. Obdobie y2k a rokov 2000 bolo tiež obdobím dámskej džínsovej bundy. Britney Spears a Cindy Crawford v tom čase nosili podobné outfity. Dnes zase nemôžeme spustiť oči z outfitov s denimom v hlavnej úlohe Julie Fox, Emily Ratajkowski a Kai Gerber, ktoré inšpirujú celý módny svet. Modely generácie Z nás učia nosiť dámsku rifľovú bundu podľa najnovších trendov aj s ohľadom na módu minulých desaťročí.

Džínsová bunda má dlhú a bohatú históriu. Od svojho vzniku na začiatku 20. storočia slúžila americkej armáde cez dve svetové vojny a obliekla nespočetné množstvo známych tvárí, od Jamesa Deana a Marilyn Monroe až po Elvisa Presleyho. V 50. rokoch sa stala preferovanou bundou rebelujúcich tínedžerov, zavrhovaných hippies v 60. rokoch a punkerov v 70. rokoch. Džínsová bunda, ktorú nosila robotnícka trieda, ale aj celebrity, sa naďalej pýši univerzálnou príťažlivosťou.

Vo svete denimu jednoznačne vedie oversize džínsová bunda. Oblečenie s celkovým vzhľadom džínsoviny je príkladom avantgardného minimalizmu, ktorý milujú módni návrhári a influencerky. Oversize džínsovú bundu môžete kombinovať s nohavicami v rovnakom odtieni džínsoviny alebo v ich kontrastnej farbe – obe možnosti dodajú zaujímavý stylingový efekt.

Zena v denim total-look s bezovou kabelkou
Photo by Christian Vierig/Getty Images

Ďalšou oversize možnosťou na jar-leto bude komplet katana-cyklistické nohavice a tenisky. Tento typ outfitu bude vyzerať skvele so svetlými alebo hnedými doplnkami, napríklad v podobe módnej kabelky.

Zena v dzinsovej bunde a v cyklistickych nohaviciach
Photo by Marc Piasecki/GC Images

Oslovili vás outfity s džínsovou bundou, založené na kontraste black&white? Jeden z nich môžete vytvoriť pomocou čiernej alebo bielej katany. Čiernu noste k bielym nohaviciam, alebo naopak – bielu k čiernym nohaviciam. Pridajte k tomu celému doplnky ladené v rovnakých farbách, rovnako ako trendsetterka na fotografii nižšie.

Zena v ciernej dzinsovej bunde a bielych nohaviciach
Photo by Christian Vierig/Getty Images

Jemné, vzdušné šaty majú nepochybne radi kontrasty. Preto sa k nim tak dobre hodia ťažké topánky alebo…oversize bundy. Dlhá džínsová katana typu boyfriend bude preto skvelým vrchným oblečením, ak základom vášho outfitu budú dievčenské šaty. Tejto kombinácii neodolala Blake Lively, ktorá porušila pravidlá filmových premiér a červeného koberca tým, že sa po ňom prechádzala v dlhej a priestrannej džínsovej bunde.

Blake Lively v dlhej oversize dzinsovej bunde
Photo by James Devaney/GC Images

Džínsové bundy sú ideálne aj pre outfit v štýle vintage. Odkazy na minulé obdobia v móde sú vždy veľmi populárne. Ak teda máte radi módu 80. a 90. rokov, oblečte si komplet pozostávajúcu z: kožušinových šľapiek, minimalistickej kabelky, priliehavých nohavíc typu zvony, topu a dámskej retro rifľovej bundy. Nezabudnite pridať slnečné okuliare s okrúhlymi šošovkami v štýle Matrix.

Zena v kozusinovych slapkach, rozsirenych nohaviciach, tope a damskej retro dzinsovej bunde s minimalistickou kabelkou
Photo by MEGA/GC Images

Hlavná fotografia: Christian Vierig / via Getty Images

Trendy a Tipy
Insta News