Hľadať...

Quiet luxury, čiže tichý luxus: trend, ktorý dominuje roku 2023

6 min.

Trend za milióny? Alebo možno luxusná móda, z ktorej vôbec nesrší bohatstvo? Čo je quiet luxury, ktorý sa stal virálnym na Instagrame v roku 2023, nazbieral viac ako 95 miliónov lajkov na Tik Tok a koľko má spoločného s „Succession“? Spoznajte jeden z najdôležitejších trendov tohto roka a outfity influenceriek, ktoré sú považované za kráľovné tohto trendu.

Nemali ste ešte možnosť spoznať a otestovať „quiet luxury“ populárny po celom svete? Quiet luxury je dnes najmódnejším trendom, ktorý môžeme vidieť prehliadkových mólach, ale aj v uliciach a čo je zaujímavé, aj na televíznych obrazovkách. Ako z niekoľkých zdanlivo jednoduchých kúskov oblečenia vznikol trend, ktorý prerástol do plnohodnotného módneho trendu?

festival

Tichý luxus nebol vždy virálnym trendom. Spočiatku bol považovaný za štýl obliekania a tiež nie príliš výnosný, pretože jeho príjemcami boli najmä mimoriadne bohatí ľudia vo svete šoubiznisu. Ako ľahko uhádnete, takých ľudí bolo málo. Tak málo ako „diskrétnych“ značiek. Svojho času bola Céline považovaná za poprednú značku v trende quiet luxury.

Dnes sa v The Row hrdo obliekajú ženy verné návrhom Phoebe Philo (kreatívna riaditeľka Céline v rokoch 2008 až 2018). Ako potešili Mary-Kate a Ashley Olsen svojich verných a bohatých klientov? Ceny v The Row sú nebotyčné a samotná značka nepodpisuje svoje oblečenie svojim logom. Výsledkom je, že dvojčatá posunuli značku na najpopulárnejšiu značku súčasnosti, ktorá dodáva oblečenie „diskrétnym” zákazníkom. To je to, koho počúvajú – verné spotrebiteľky, ktoré dostávajú špeciálne pozvánky na „tiché” módne prehliadky. Nie je tu miesto pre okázalosť a nádheru. Tu kraľuje ústny marketing.

Mary-Kate a Ashley Olsen v čiernom oblečení quiet luxury
Photo by Rob Kim/GC Images

Ďalšou značkou, ktorá rovnako výrazne ako The Row šije oblečenie s charakterom tichého luxusu, je Catherine Holstein – Khaite. Oblečenie s nálepkou newyorskej Khatie dýcha vysokou kvalitou a luxusom, z ktorého zároveň nesršia logá (nájdete ich len na doplnkoch, v podobe niekoľkomilimetrového razenia).

Návrhy Catherine Holstein sa môžu pochváliť minimalistickými prvkami šatníka, ktoré upútajú pozornosť nie kvôli značke, ale kvôli luxusným materiálom. Kašmírové svetre, majstrovsky ušité ceruzkové šaty a kardigany v biznis odtieňoch sivej sú klasikou v súčasnej verzii a stelesnením quiet luxury.

Kendall Jenner a Catherine Holstein v oblečení definujúcom tichý luxus
Kendall Jenner a Catherine Holstein – Photo by Jason Mendez/Getty Images

Prečo teda, ak tichý luxus je o tom, že oblečenie je najvyššej kvality, a teda rozprávkovo drahé, nie sú v popredí tohto trendu svetoznáme luxusné módne domy ako Prada, Valentino a Chanel? Pretože tichý luxus si okrem ušľachtilých materiálov cení predovšetkým diskrétnosť.

Vezmite si napríklad Steva Jobsa a Marka Zuckerberga. Dvaja z najpopulárnejších mužov sveta sa vyhýbali a stále vyhýbajú oblečeniu, ktoré by bolo poznať na prvý pohľad. Steva Jobsa bolo ťažké vidieť v niečom inom ako v čiernom kašmírovom roláku, zatiaľ čo Mark Zuckerberg je verným fanúšikom jednoduchých sivých tričiek, bielych košieľ a džínsov. Tichý luxus si tiež získava srdcia postáv na obrazovke, najmä filmu „Succession“, ktorého hlavná postava a dedič rodinného bohatstva, Kendall Roy, sa nelúči so svojou no-name šiltovkou a tmavomodrou vetrovkou.

Prečo sa niektorí z najbohatších ľudí na svete obliekajú do šiat bez luxusných štítkov? Čo nevidíme, sú materiály, z ktorých boli vyrobené ich jednotlivé prvky. Jobsove roláky boli starostlivo utkané, Zuckerbergove tričká sú z hodvábu a Royova šiltovka, hoci nemá logo, je návrhom talianskej značky Loro Piana a stojí vyše 500 dolárov.

V tichom luxuse sa všetko točí okolo jednoduchého oblečenia, ktoré má jednoducho zdôrazniť postavenie bohatých a privilegovaných. Tajomstvo spočíva v slove quiet – spomínané bohatstvo má byť diskrétne, bez veľkých log, značiek a toho, čo je momentálne v móde. Farby by mali byť také jednoduché ako prvky šatníka. Farebná škála tichého luxusu Ide predovšetkým o odtiene nude, šedej, čiernej a bielej, nie je tu miesto pre obľúbené trendy z obchodných reťazcov, široké džínsy, crop topy a flitrové šaty.

Tichý luxus = minimalizmus

Quiet luxury nie je nič iné ako bohatý minimalizmus, preto tento trend osloví všetkých milovníkov módnych trendov, ktoré sú nadčasové a vo svete módy obiehajú. Tento diskrétny minimalizmus podnecuje užívateľa k premysleným nákupom a investíciám do kúskov oblečenia, ktoré sa dajú nosiť roky. Úspech trendu sa skrýva v perfektne ušitých skvostoch, ktorým ide predovšetkým o etiketu a zloženie. Namiesto piatich rôznych druhov oblečenia, ktoré zodpovedajú aktuálnym trendom, zvoľte ušľachtilé látky v neutrálnych farbách, ktoré nikdy nevyjdú z módy.

Sofia Richie v šatách quiet luxury
Photo by Rachpoot/Bauer-Griffin/GC Images

Elitná spoločnosť milujúca quiet luxury sú najčastejšie dedičmi rodinných bohatstiev a hviezdami šoubiznisu, ktorí tiež zapadajú do trendu „old money style“, ktorý si podmanil srdcia aj tej najbohatšej časti spoločnosti. Jemne odkazuje na preppy trend a pripomína luxusnú školu s internátom. Ide najmä o čierne lordsy, polokošele a cigaretové nohavice, ale aj kravaty. Dnes namiesto zmesi šiat typických pre preppy a old money style uprednostňujú bohaté elity camel kašmír a mäkké kožené kabelky od The Row.

Mohlo by sa vám páčiť: Old money style – čo to je a ako ho použiť vo svojich outfitoch? >>>

Oba módne štýly sú si veľmi podobné a odkazujú na prepych, bohatstvo a elitu. Nie všetko je však rovnaké, pretože old money style sa prejavuje pózovaním, čo je niečo, čo klienti quiet luxury netolerujú. Oblečenie založené na tomto trende charakterizuje ľudí, ktorí chcú vyzerať bohato bez toho, aby míňali veľa peňazí. Tichý luxus je jeho opakom: ide o autentickosť a prezentáciu vášho úspechu prostredníctvom oblečenia.

Do histórie módneho priemyslu sa zaísali ženy, ktoré nosili kašmírové svetre, hodvábne kardigány a šaty rovného strihu dávno predtým, ako si quiet luxury získal svoje vlastné meno. Vyberali si nadčasový štýl, luxusné materiály a svoje šatníky len z času na čas osviežili. Ich oblečenie dýchalo jednoduchosťou a zároveň šepkalo „luxus“.

Carolyn Bessette-Kennedy: minimalistický quiet luxury

Štýl Carolyn Bessette-Kennedyovej bol elegantný, zdržanlivý a nadčasový. Jej nevtieravá elegancia sa prezentovala rovnými džínsami Levi’s, camel sukňami, bielymi tričkami a čiernymi svetrami. Šatník manželky Johna F. Kennedyho Jr neobsahoval veľa šiat, ale klasiku, ktorá bola starostlivo vyberaná. Jej oblečenie zvýrazňovalo postavu, nesledovalo aktuálne trendy a bolo univerzálne. Sila jej oblečenia nespočívala v kvantite, ale v kvalite.

John Kennedy Junior a Carolyn Bessette Kennedy v oblečení quiet luxury
John Kennedy Junior a Carolyn Bessette Kennedy – Photo by Lawrence Schwartzwald/Sygma via Getty Images

Gwyneth Paltrow: generačný tichý luxus

Herečka je priekopníčkou štýlu quiet luxury už od 90. rokov a hrdou predstaviteľkou tohto trendu je dodnes. Tichý luxus sa stal virálnym s jej známym súdnym sporom, ale Paltrowovej nenápadný luxusný šatník existuje už tri desaťročia. Sú to outfity z tohto obdobia, ktoré dodnes inšpirujú milióny žien po celom svete. Medzi jej obľúbené oblečenie patrili hodvábne slip dresses, čierne kožené čižmy a kašmírové tričká.

Gwyneth Paltrow s sukni quiet luxury
Photo by J. Vespa/WireImage

Charlotte Rampling: diskrétne luxusný šatník

Britská herečka už neraz priznala, že oblečenie, ktoré nosí, možno označiť za „mníšske“, a to najmä pre jej vášeň pre čiernu. Prekvapila luxusnými blejzrami od Pierre Cardin pripomínajúcimi tie pánske a kostýmami od Saint Laurent. Nosí aj jednoduché čierne šaty, tričká a balerínky, o ktorých Charlotte Rampling hovorí: “Dnes sú opäť v móde, no nosím ich celý život.”

Charlotte Rampling v jednoduchých čiernych šatách v štýle quiet luxury
Photo by Alain Dejean/Sygma via Getty Images

Mary-Kate a Ashley Olsen: quiet luxury dnešných čias

Spolu s The Row sestry Olsenové spôsobili, že quiet luxury nabral nový smer v podobe nových farieb a ovládli svet módy. Ich značka má vo svojej podstate tichý luxus, ktorý sa v návrhoch slávnych dvojičiek prejavuje rafinovaným krajčírstvom, drahými materiálmi a dokonale ušitým oblečením. Ich návrhy sú najmä o tom, aby ste ich mohli nosiť stále, bez ohľadu na aktuálne trendy.

Dvojčatá Olsen v oblečení quiet luxury style
Photo by Taylor Hill/FilmMagic

Aj keď je trend quiet luxury relatívne mladý, rýchlo očaril svojich vyznávačov. Necelý rok starý tichý luxus má vo svojom tíme už množstvo známych predstaviteliek. Medzi kráľovné quiet luxury style patria: elegantná Gwyneth Paltrow či elegantná Sofia Richie, ale aj filmové hrdinky (vrátane Siobhan Roy z „Succession“).

Dievčatá, ktoré dodržiavajú zásady diskrétneho luxusu, sa vyhýbajú logománii a najznámejším módnym domom, volia neutrálne farby a jednoduché modely. Estetika tichého luxusu v šoubiznise je móda na najvyššej úrovni a jej predstaviteľkami sú sebavedomé ženy, ktoré chcú oblečením prejaviť svoju nezávislosť a silu.

“Kráľovná quiet luxury style”. Sofia Richie

Štýl Sofie Richie bol vždy nekomplikovaný, vkusný a (diskrétne) luxusný. Na rozdiel od zdania, šatník veľmi mladej it-girl nie je vôbec plný oblečenia. Aké je tajomstvo štýlu modelky? Celebrita si buduje šatník veľmi múdro. Nevadí jej nosiť biele tričko niekoľkokrát do týždňa. Je vyrobené z najkvalitnejšej bavlny. V jej šatníku dominujú minimalistické strihy, ktoré ju definujú ako človeka.

Sofia Richie v béžovom kabáte quiet luxury
Photo by Rachpoot/Bauer-Griffin/GC Images

Tichý luxus Siobhan Roy z „Succession”

Keď tvorcovia seriálu „Succession“ priviedli rodinu Royovcov na vrchol, ani im nenapadlo, že kostýmová výtvarníčka a tvorkyňa outfitov Loganovej dcéry pomôže propagovať štýl quiet luxury. Siobhan Roy svojím oblečením definuje štýl , nevtieravú elegancia a plnohodnotný biznis look. Jej šatníku nedominujú logá, ale drahé a kvalitné materiály. Nenájdeme tam ani krikľavé farby. Loganova dcéra, ako sa na dedičku veľkého majetku patrí, si váži kvalitu a diskrétny luxus.

Gwyneth Paltrow a diskrétny luxus v súdnej sieni

Gwyneth nielenže reprezentovala quiet luxury style v 90. rokoch, ale prispela aj k propagácii tohto trendu v roku 2023, keď počas víťazného procesu (kvôli nehode na lyžiach) herečka vniesla do súdnej siene myšlienku tichého luxusu. Jej štýl bol vtedy opísaný ako billionaire chic. Paltrow predviedla luxusný look, ktorý nebol nijako nepodpísaný. Topánky, aj keď skromné ​​a elegantné, mali hodnotu okolo 1450 dolárov, zatiaľ čo minimalistický kabát The Row, ktorý mala na pojednávaní, stál dvojnásobok. V módnom a dvornom repertoári Gwyneth nechýba ani kašmírový sveter obľúbenej značky Roysovcov – Loro Piana.

Gwyneth Paltrow na súdnom pojednávaní oblečená v štýle quiet luxury
Photo by Rick Bowmer-Pool/Getty Images

Quiet luxury od Zoë Kravitz

Aj keď je Kravitz ťažko rozpoznateľná na ulici a ešte ťažšie na červenom koberci, keď je pred objektívom fotoapáratov, módni kritici zatajujú dych. Jej oblečenie kričí „klasika, nadčasovosť, peniaze.“ Herečka dokonale vytvára outfity vychádzajúce z podstaty štýlu quiet luxury, zároveň do nich vplieta lacné prvky (v podobe niečoho extravagantného).

Zoë Kravitz oblečená s štýle quiet luxury
Photo by Raymond Hall/GC Images

Rosie Huntington Whiteley: diskrétny luxus a farba

Je ťažké hovoriť o tichom luxuse a nespomenúť jeho vernú fanúšičku Rosu Huntington Whiteley. Modelka si nepotrpí na pestré farby a krásne béžové svetre a nohavice odhalia svojho dizajnéra až pri pohľade zblízka. Rosie je majsterkou v diskrétnej móde, ktorá ide ruka v ruke s nemalým obnosom peňazí.

Sladká, rafinovaná a diskrétne luxusná Jasmine Tookes

Jasmine Tookes vyhráva všetky možné rebríčky najmódnejšie oblečených celebrít v zámorí už niekoľko dobrých sezón. A nie je to kvôli sledovaniu aktuálnych trendov, ale práve naopak – modelka sa oblieka v duchu trendu quiet luxury a bezchybne kombinuje oblečenie v neutrálnej farebnej palete. Je sebavedomá, pozná svoj štýl a vyberá si produkty, ktoré jej dodajú sladký, no elegantný nádych, samozrejme za správne peniaze. Takto vyzerá tichý luxus.

Jasmine Tookes v komplete quiet luxury
Photo by Jacopo Raule/GC Images

Quiet luxury: trend od Mary-Kate a Ashley Olsen

Článok uzatvárajú najznámejšie dvojčatá na svete. Dnes sú populárne ani nie tak kvôli „Full House“, ale kvôli predefinovaniu pojmu quiet luxury. Mary-Kate a Ashley Olsen vytvorili značku, ktorá je synonymom tichého luxusu. Štýl dizajnérok reprezentoval jeho hlavné komponenty dávno predtým, než sa stal najobľúbenejším trendom na Tik Toku. Sestry Olsenové zaujali diskrétne miesto vo svete módy, za ktorým sa skrývajú milióny dolárov.

Mary-Kate a Ashley Olsen nosia oblečenie založené na trende quiet luxury
Photo by Jamie McCarthy/WireImage

Quiet luxury je móda pre každého, kto si môže dovoliť kúsok sofistikovanosti, elegancie a rafinovanej jednoduchosti. Navštívte MODIVO, kde nájdete množstvo oblečenia a doplnkov, ktoré zodpovedajú definícii tichého luxusu.

Hlavná fotografia: Photo by Rachpoot/Bauer-Griffin/GC Images

Trendy a Tipy
Insta News