Hľadať...

Pruhovaná košeľa – ležérny, pracovný aj dovolenkový outfit

3 min.

Pruhy sú dnes bežným a obľúbeným vzorom, ktorý v súčasnosti nájdete úplne všade, a to od detského oblečenia, cez nohavice, svetre, až po košele.

Námorníci začali pôvodne nosiť pruhované oblečenie na začiatku 19. storočia. Často práve v modrej a bielej farbe, aby ich bolo možné ľahšie spozorovať, ak by sa niekedy stratili na mori alebo potrebovali byť zachránení z iných dôvodov. V roku 1858 sa francúzsky pruhovaný sveter marinière stal oficiálnou uniformou francúzskeho námorníctva. Tento vlnený sveter si hneď získal medzi námorníkmi aj príslušnú popularitu.

festival

Košeľa zase bola navrhnutá s miernym výstrihom. Hovorí sa, že to malo námorníkovi uľahčiť vyzliecť si ju a mávať ňou, ak sa ocitne mimo palubu na otvorenom mori, pričom vzor pruhov pomáhal aj pri vytváraní signálu, ktorý bolo možné vidieť na väčšiu vzdialenosť. Na rozdiel od kamufláže boli pruhy určené na to, aby námorníci nesplývali s okolím. Keďže v tom čase bolo francúzske námorníctvo sústredené v Bretónsku, košeľa sa stala známou ako bretónska košeľa s prúžkami. Prúžky nosili aj francúzski rybári, čím si vzor ešte viac spájali s Francúzskom. Tí, ktorí v 18. a 19. storočí narukovali do anglického kráľovského námorníctva, nosili pruhované nohavice a/alebo kárované topy, hoci oficiálnu uniformu nemali až do roku 1857. Do konca 19. storočia si tak už pruhy v rôznych variáciách oblieklo aj mnoho iných námorníkov po celom svete.

Na začiatku 20. storočia, ako symbol francúzskeho štýlu, bola pruhovaná košeľa jedným z prvých dielov bežného oblečenia, ktoré predávala Coco Chanel. Morské farby a pohodlie pleteného džerseja, ktorý kedysi predstavoval tvrdú prácu na vode, odteraz symbolizovalo leňošenie na Francúzskej riviére. Rozvíjajúci sa priemysel športového oblečenia pomohol zabezpečiť, aby táto košeľa mala úspech vo Francúzsku, a nakoniec aj na celom svete. Prúžky boli tiež symbolom slobody pre ženy, ktoré sa nie vždy chceli obliekať do čipiek a volánov. Tento štýl pánskeho oblečenia sa stal oslobodzujúcou alternatívou ku korzetom a šatám. Pruhy, či už sú široké, úzke, námornícke alebo viacfarebné, sú dnes nevyhnutným vzorom v našom šatníku, a takmer každý z nás vlastní aspoň jeden kúsok pruhovaného oblečenia. Od pracovných odevov až po naozaj nadčasový vzhľad – prúžky určite prešli dlhú cestu.

Existuje obrovské množstvo rôznych pruhovaných košieľ. Oversized, rovný strih, vypasovaný strih, s horizontálnymi alebo vertikálnymi pruhmi. To, po akej košeli siahnete závisí od vášho vkusu, postavy, a samozrejme vášho štýlu. Voľné a nadrozmerné pánske košele sú skvelé na letné mesiace, kedy ich môžete jednoducho kombinovať do ležérnejších outfitov. Skvelou voľbou na leto sú ale aj klasické pruhované košele s krátkym rukávom, ktoré vás teleportujú späť v čase do 90. rokov. Tieto košele zažívajú svoj obrovský návrat, a tešia veľkej popularite najmä medzi mladými mužmi. Tí milujú najmä kombinácie s nohavicami a mokasínami, ktoré im zaručujú nevinný, no stále veľmi šarmantný vzhľad. Ak navyše zvolíte vertikálne pruhy, táto košeľa vám opticky predĺži postavu, a dodá vám tak pár centimetrov naviac. Neodolateľne však dokážu vyzerať aj ležérne košele bez goliera, ktoré sú vhodné do práce alebo na elegantnejšie príležitosti. Módni návrhári sa snažia vytvoriť skutočne unikátne kúsky, preto sa neboja ani kombinácii horizontálnych a vertikálnych pásikov, ktoré košeľu ozvláštnia.  V tomto prípade stavte na strih slim fit, a nebojte sa ani zvoliť košeľu v zemitých odtieňoch.  

Pásikavá košeľa – oversized alebo vypasovaná?

Dámske pásikavé košele sú v móde už roky. Raz ich nosíme upnutejšie a kratšie, inokedy voľnejšie a dlhšie, no v prípade pásikavého vzoru iba málokedy urobíte chybu. Dlhá oversized košeľa je skutočne skvelou voľbou najmä na tvorbu elegantnejších outfitov, ktoré doplníte nohavicami, lodičkami, a trendovou kabelkou. Tento štýl vám rozhodne zabezpečí luxusne pôsobiaci outfit, ktorý si môžete vziať na večeru, na večierok, ale aj do divadla. Krátke pásikavé blúzky a košele sú zase vhodnou voľbou na pracovné stretnutie alebo do práce. Môžete ich totiž nosiť voľne na nohaviciach, zakasané dovnútra, alebo aj pol na pol.

Pánska pásikavá košeľa je skvelou voľbou k pánskemu obleku. Koniec koncov, túto kombináciu by sme mohli pokojne nazvať aj skutočnou klasikou. Je však samozrejme dôležité dbať na vhodný strih, ktorý sa k obleku hodí. Tradičná modro-biela kombinácia je však rozhodne niečo, čim nikdy neurobíte krok vedľa. Mnohé oblekové pruhované košele sú však o niečo vhodnejšie na uvoľnenejší oblekový outfit bez kravaty. Pokiaľ ale siahnete po jemnom prúžku, určite sa bude hodiť aj na elegantnejšie príležitosti.

Pánska pásikavá košeľa – hodí sa k obleku?

Najlepší spôsob, ako oživiť tú starú pruhovanú košeľu, ktorú ste nemali na sebe už celé roky? Navrstvite ju pod niečo nečakané, ako sú napríklad voľné šaty, ktoré sú farebné, s potlačou alebo pokojne oboje. Tento outfit je plný života, vďaka čomu možno ešte viac oceníte váš pásikavý top.

Druhou možnosťou je vytvorenie outfitu tón v tóne. Zlaďte košeľu s nohavicami alebo so sukňou rovnakého odtieňa. To vytvára súdržný vzhľad bez námahy, a naozaj trendovo vyzerajú napríklad béžové tóny. Nebojte sa však kombinovať ani potlače. Prúžky fungujú dobre s kockovaným dizajnom, ktorý má podobné farebné tóny. Tento outfit si napríklad žiada pastelové alebo jemnejšie farby. Na druhej strane, ak radi pútate pozornosť, zvoliť môžete aj výraznejšie farby. Pruhovaný sveter na pruhovanej košeli, a to celé s maskáčovými nohavicami. Veľmi odvážna, no veľmi módna kombinácia. Tento outfit má veľkú hĺbku a zmes všetkých troch rôznych potlačí prekvapivo dobre spolupracuje. Keď sa nabudúce nebudete vedieť rozhodnúť medzi potlačami, oblečte si ich jednoducho všetky naraz!

Ak chce trochu vystúpiť z davu, dá sa to aj inak ako farbami. Preskočte vaše zabehnuté pruhované košele, a vyberte si tie, ktoré majú jedinečný dizajn. Výrazný top vám pomôže vytvoriť outfit, po ktorom túžite. Môže to byť naozaj extravagantný kúsok, ktorý pravdepodobne budete musieť zjemniť jednoduchými džínsami, alebo siahnite po originálnom, no stále jemnom a ženskom tope, ktorý následne môžete doplniť nohavicami alebo sukňou podľa vášho vlastného uváženia.

Trendy a Tipy
Insta News