Letné festivaly začínajú ZISTIŤ VIAC

Hľadať...

Old money style – čo to je a ako ho použiť vo svojich outfitoch?

4 min.

V dnešnom rýchlom a rôznorodom svete, kde sa trendy menia mihnutím oka, je na old money style niečo veľmi príťažlivé. Vyvoláva obraz nadčasovej elegancie, vycibreného vkusu a mimoriadnej estetiky. Old money style dokonale zodpovedá slovám francúzskeho dizajnéra Yvesa Saint Laurenta – “Móda prichádza a odchádza, štýl je večný.” Old money style však nie je len materiálne bohatstvo – je to aj spôsob myslenia, spôsob bytia a oceňovania krásy, ktorý preveril čas.

Spoznajte pravidlá old money style a zistite, ktoré prvky vášho šatníka zapadajú do jeho štandardov!

festival

Určite sa pýtate, aký je pôvod tohto nezvyčajného štýlu. Old money style má zaujímavú a spletitú históriu a jej korene siahajú do 19. storočia. Celá estetika „old money style“ je založená na móde medzi študentmi elitných britských škôl. Mladí chlapci – pretože ich možno nazvať predchodcami old money style – nosili formálne oblečenie, aby sa odlíšili od robotníckej triedy. Britský prístup k vzdelávaniu a móde sa rýchlo začal šíriť po celom svete. Myšlienku vtedajšieho „preepy štýlu“ prevzali Spojené štáty americké, ktoré týmto krokom chceli stanoviť hranicu medzi nižšou a vyššou sociálnou vrstvou. Módna revolúcia vstúpila aj do škôl pre dievčatá. Mladé rebelantky upustili z ťažkých, nepohodlných šiat v prospech pohodlia podobnému ich mužským rovesníkom.

Je nepopierateľné, že old money style sa riadi súborom určitých pravidiel. Najdôležitejšie pravidlo? Jednoznačne minimalizmus. Prečo? Pretože odráža koncepty skromnosti a diskrétnosti silne zakorenené v kultúre tohto štýlu. Old money style dokonale vystihuje vetu „menej je viac“. Oblečenie a doplnky sú vyberané s dôrazom na kvalitu, nie kvantitu. „Less is more“ dokonale zapadá do konceptu kapsulového šatníka. Táto idea tiež dokonale zapadá do old money style. Šatník pozostávajúci z vybraného sortimentu oblečenia a doplnkov, ktoré vytvoria nekonečné množstvo krásnych štýlov? O tom to celé je! Čo však v skutočnosti nezapadá do kánonov krásy tohto štýlu? Na oblečení old money style neuvidíme veľké logá značiek, efektné vzory či žiarivé neónové farby. Estetiku „starých peňazí“ charakterizuje skromnosť, čistota, trieda a jednoduchosť v rafinovanom, elegantnom štýle.

Žena v bielom saku v štýle old money
Photo by Edward Berthelot/Getty Images

Janka Slačková
@jankasla
speaker. model. dancer.

Pre mňa old money style znamená kvalitu a eleganciu v spojení s nadčasovosťou. Je to štýl obliekania a životného štýlu, ktorý nepodlieha trendom, hoci v posledných mesiacoch je veľmi populárny aj na sociálnych sieťach.

Tento look je špecifický najmä farbami ako sú biela, modrá, hnedá a ak chcete do svojho šatníka prepašovať aj kus tohto štýlu, tak by vám tam nemali chýbať modré rifle, biela košeľa, kvalitný vrkočový sveter či dobre padnúce sako. Keďže je to pôvodne štýl britských študentov z vyšších vrstiev, tak sa v tomto štýle môže nachádzať aj šiltovka či mikina, avšak pozor na veľké logá či nápisy. Doplnky sú prevažne zlaté či už sú to náušnice, náramky, náhrdelník alebo potom perly.

Svoj outfit môžete doplniť aj dobrou kabelkou či šatkou ktorá sa hodí cez ramená, na krk alebo aj do vlasov a netreba zabudnúť ani na okuliare. A na záver, keď sa povie old style money look, tak ja si predstavím veľké, objemné vlny, prehodené na jednu stranu, ktoré však pôsobia veľmi prirodzene. Ja mám tento štýl veľmi rada, najmä pre jeho univerzálnosť, nadčasovosť a minimalizmus a v takomto outfite viete ísť naozaj kamkoľvek. 

Ako už viete, základom štýlu old money je minimalizmus, štýl a elegancia. Aké prvky by ste mali mať vo svojom šatníku, aby ste vyzerali ako skutočná aristokratka? Začnime s každodenným outfitom! V každodenných situáciách sa zameriavame najmä na pohodlie, a preto sú klasické svetlé džínsy v kombinácii s obyčajnou bielou košeľou a čiernym sakom skvelou kombináciou do práce aj na stretnutia s priateľmi. Namiesto saka si môžete obliecť sveter so známym vrkočovým pletenín v štýle Ralpha Laurena, ktorý si prehodíte cez ramená.

Mohlo by sa vám páčiť: Americké odevné značky a avantgardný NYC style

Čas na oficiálnejšie vydanie v štýle starých peňazí. Kraľovať tu budú rôzne šaty, dvojradové saká a kostýmy. Oplatí sa zamerať najmä na škótsku vlnenú tkaninu – tvíd. V kombinácii so vznešenými doplnkami či inými základnými prvkami oblečenia vytvoria dokonalý outfit na každé oficiálne stretnutie!

Old money je štýl, v ktorom bude vyzerať dobre každý muž – koniec koncov, tento štýl iniciovali mladí Briti. Rovnako ako v dámskej verzii old money sú hlavnou súčasťou šatníka košele, saká a obleky. Každodenný pánsky letný outfit môže pozostávať z polokošele alebo bielej ľanovej košele, svetlých nohavíc a svetra s výstrihom do V, ktorý je možné prehodiť si cez ramená. Espadrilky alebo mokasíny a slnečné okuliare dokonale doladia letné pánske outfity, ktoré dodajú stylingu ľahký, ale aj elegantný vzhľad.

Muž oblečený v štýle old monay má na sebe bielu polokošeľu a čierne nohavice
Photo by Edward Berthelot/Getty Images

Vo večernom pánskom outfite v štýle old money by sa muži mali zamerať na klasiku. Priliehavý oblek s jednoradovým alebo dvojradovým sakom v kombinácii s mierne rozopnutou košeľou upriami zrak každého na vás. Na dotvorenie svojho vzhľadu môžete zvoliť elegantný opasok ladiaci s farbou topánok alebo jemné manžetové gombíky. Páni, nezabúdajte dbať na tie najmenšie detaily a proporcie vašej postavy, pretože zdôrazňujú vašu eleganciu a sebavedomie!

Mohlo by vás zaujímať: Čo si obliecť na svadbu namiesto obleku a vyzerať dobre?

Šatník v estetike „starých peňazí“ je jednoduchý, klasický, neprekvapí modernými strihmi ani modelmi. Z tohto dôvodu doplnky v old money style sú totálne must have! Základným prvkom, ktorý má vo svojej šperkovnici každá z nás, je zlatý náhrdelník s jemným príveskom. Namiesto zlatých šperkov si môžete zvoliť aj symbol štýlu a elegancie, teda perly. Hodia sa ku krásnym večerným šatám, ale aj k ležérnejšiemu vzhľadu. Nadčasovým doplnkom v štýle old money sú jednoznačne šatky a šály. Môžete ich nosiť klasicky okolo krku, hlavy alebo ako ozdobu previazané cez rúčku kabelky.

Bižutéria v štýle old money
Photo by Jeremy Moeller/Getty Images

Ako doplnok nemôžu chýbať topánky. Topánky loafers, mokasíny a lordsy dokonale zapadajú do kánonov štýlu old money. Sú skvelou voľbou na dotvorenie vášho každodenného outfitu. Máte radšej na podpätky? So štýlom old money to nie je problém! Lodičky na nižšom podpätku navyše zvýraznia celý váš outfit!

Ste pripravení dobyť svet v štýle old money?

Hlavná fotografia: Edward Berthelot via Getty Images

Trendy a Tipy
Insta News