Letné festivaly začínajú ZISTIŤ VIAC

Hľadať...

Ľanové šaty – najlepší materiál na leto

2 min.

Blížiace sa leto je v znamení toho, aby sa v šatníku uvoľnilo miesto pre ľahké oblečenie zo vzdušných látok. A hoci pre väčšinu z nás môže byť prvou asociáciou k tomuto sloganu bavlna, je čas poobzerať sa po ďalšom materiáli, ktorý je známy svojou vzdušnosťou, ktorým je ľan. Šaty z tohto materiálu nielen krásne vyzerajú, ale poskytujú pohodlie aj v tých najhorúcejších dňoch.

festival

Spoznajte výhody ľanu a objavte ľanové šaty dostupné na Modivo!

Ľan je prírodné lykové vlákno. Získava sa z rastliny s rovnakým názvom. Má mnohoraké využitie – od kulinárstva, cez kozmetológiu, až po textil. Ľan sa pestuje už od neolitu a používa sa najmä na výrobu šnúrok.

V čase zberu môže ľan dosiahnuť výšku jedného metra. Jeho vlákna pokrývajú celú rastlinu, takže sa vytrhne aj s koreňmi a potom sa namočí do vody (často to trvá mesiac až dva!). A ak k tomu pripočítame ďalšie procesy, ako je žmýkanie, sušenie, natriasanie a tepovanie, ľahko prídeme na to, že od zberu až po príjem priadze môže uplynúť aj niekoľko desiatok dní.

Zena v bezovych lanovych satach od ICONIQUE

Šaty ICONIQUE

Čo je v ľane, čo nie je v iných materiáloch? Hovorí sa, že je to látka ako stvorená na leto – často sa z nej vyrábajú napríklad košele, chino nohavice či šaty. Najdôležitejšie výhody ľanu sú:

  • priepustnosť – oblečenie vyrobené z tejto prírodnej tkaniny umožňuje pokožke dýchať,

  • ľahkosť zabezpečená nízkou plošnou hmotnosťou tohto materiálu,

  • absorpcia vlhkosti – materiál dokonale saje pot a rýchlo ho odparuje,

  • vysoká odolnosť voči pachom a nečistotám – ide o hygienický materiál, ktorý sa ľahko čistí,

  • je hypoalergénny – ľan nie je alergénny, nie je náchylný na plesne a baktérie a nechytá statickú energiu, čo je cenné pre ľudí s citlivou pokožkou,

  • vysoká odolnosť voči vysokým teplotám a morskej vode.

Napriek mnohým výhodám nie je ľan úpne bez nevýhod. Najdôležitejšie sú nízka rozťažnosť a skutočnosť, že tento materiál sa veľmi ľahko ohýba.

Zena v bielych lanovych satach od Tory Burch

Šaty Tory Burch

Hoci v súčasnosti ľan pri výrobe odevov ustupuje lacnejšej bavlne, oplatí sa mať aspoň jeden odev vyrobený z tohto jedinečného materiálu. Keď si aspoň raz oblečiete ľanové šaty (alebo aspoň jedny, v ktorých tento materiál tvorí väčšinu zloženia), zistíte, že žiadny iný materiál vám nezabezpečí taký komfort a hygienu.

Ak máte rady jednoduché štýly, pozrite si návrhy od Tory Burch a Pinko. Minimalistický tvar zvýrazní postavu a bude dokonalý nielen na pláži, ale aj počas letného večera. Na doplnenie vzhľadu zvoľte sandále na vysokom podpätku a malú kabelku.

Zena v tmavomodrych lanovych satach od Tory BurchZena v ruzovych lanovych satach od PINKO

Šaty Tory Burch/Šaty Pinko

Ak máte radi výraznejšie kúsky oblečenia (ktoré sú mimochodom ako stvorené na najteplejšie obdobie), venujte pozornosť vzorovaným šatám Tatuum alebo farebným od značky Marella. Budú skvelé aj na každodenné nosenie do práce, pokiaľ nemáte formálny dress code.

Zena v lanovych satach s kvetinovym vzorom od TatuumZena v oranzovych lanovych satach od Marella

Šaty Tatuum/Šaty Marella

Ešte ležérnejšie budú pôsobiť ľanové šaty s dĺžkou midi alebo maxi. Modely značky UNITED COLORS OF BENETTON vyrobené zo 100% ľanu sú jedným z perfektných návrhov na leto. Môžete ich zladiť so sandálmi alebo šľapkami, košíkovou taškou, ktorá je módna túto sezónu a veľkými slnečnými okuliarmi – dovolenkový look je pripravený!

Zena v midi ruzovych lanovych satach od UNITED COLORS OF BENETTONZena v maxi zelenych lanovych satach od UNITED COLORS OF BENETTON

Šaty UNITED COLORS OF BENETTON/Šaty UNITED COLORS OF BENETTON

Viac letných šiat – vyrobených nielen z ľanu – na vás čaká na Modivo!

Trendy a Tipy
Insta News