Hľadať...

Krátke alebo dlhé – akú dĺžku šiat zvoliť na svadbu?

3 min.

Byť pozvaná na svadbu je veľká česť. Vaši priatelia chcú, aby ste s nimi oslávili jeden z najdôležitejších míľnikov v ich živote. Zapísali ste si dátum, kúpili dokonalý svadobný dar, a teraz už potrebujete len bezchybný outfit.

Vybrať perfektný outfit na svadbu je jednoduchšie, než si myslíte. Niekedy stačí len malé usmernenie toho, čo je módne faux-pas, a zároveň malá rada v tom, ktorým smerom sa vydať. Jednou z najzreteľnejších chýb na svadbe je farebne ladiť s nevestou. Noseniu bielej by ste sa mali vyhýbať za každú cenu. To zahŕňa slonovinovú, sivobielu alebo dokonca svetlomodrú farbu. Posledná vec, ktorú by ste chceli je, aby k vám prišli hostia a zablahoželali vám k vášmu veľkému dňu. Toto nie je váš deň. Môžete vyzerať skvelo, ale nechajte nevestu naplno vyniknúť a prenechajte jej tento odtieň, na ktorý má ako jediná v tento deň skutočné právo. Ak je vašou prednosťou práve biela, zvoľte radšej svetlé pastelové farby, aby bol medzi vami a nevestou väčší kontrast. Na svadbu v žiadnom prípade nenoste ani čiernu farbu. Neprišli ste predsa na pohreb a ani ste na svadbu nedorazili ako niekto, kto novomanželom nepraje. Čierne šaty síce môžu byť nádherné a univerzálne, no hodia sa skôr na party, do práce alebo na iné druhy formálnych udalostí. Stavte radšej na iné farby. Ideálnou je napríklad farba lásky – červená, ktorou rozžiarite celú miestnosť. Rovnako dobre pôsobia aj všetky jej odtiene ako jahodová, lososová, alebo vínová. Červeno-ružové šaty od United Colors of Benetton sú rozhodne spôsob, ako na seba upozorniť, no tento krát v tom pozitívnom slova zmysle. Rovnako dobre v tomto prípade pôsobí aj jemná a decentná ružová, ktorá symbolizuje lásku, a ružové šaty s volánmi sú tak na svadbu ako stvorené.

festival

Šaty na svadbu – akú farbu zvoliť?

Dnes sa už nosia sukne a šaty všetkých dĺžok. Pokiaľ ale hľadáte šaty, ktorých dĺžka vám bude perfektne sedieť, a budete v nich vyzerať skutočne dokonale, je dôležité sa riadiť určitými pravidlami. To, čo nám pomáha mierne oklamať proporcie tela sú práve lemy a správne zvolená dĺžka šiat. Nosenie lemov v určitých dĺžkach môže vytvoriť ilúziu predĺženia alebo skrátenia proporcií vášho tela. Základným pravidlom pri výbere správnej dĺžky je presne vedieť, kde mal tento lem končiť. Nie každá dĺžka sa totiž hodí každému typu postavy. Je tak dôležité vedieť, ktoré zo štyroch – maxi, midi, po kolená a mini – vám najviac lichotia. Začnime zdola. Maxi šaty majú zvyčajne spodný lem, ktorý končí blízko členkov. Pozor, rozhodne sa nedotýka podlahy. Táto dĺžka vyzerá dobre takmer na všetkých typoch tela, či už ste vysoká, drobná, pri tele alebo štíhla. Voľte však šaty s vhodnou siluetou. Šaty s líniou v tvare písmena A sú univerzálne a lichotivé, zatiaľ čo klasické rovné dlhé strihy sú menej zhovievavé, a niektorým dámam nemusia sedieť tak, ako by si to predstavovali.

Druhou veľmi obľúbenou dĺžkou je midi, ktorá dámam siaha do oblasti kolien. Hovorí sa jej aj čajová dĺžka, nakoľko dámy v 20. rokoch 20. storočia nosili tieto dĺžky pri čajových stoloch. Dĺžka midi šiat je skutočne rozmanitá, od niekoľko centimetrov pod kolenom až často po najširšiu časť lýtka, avšak pozor na ne, pretože nesprávne zvolená dĺžka vám opticky skráti siluetu. Midi šaty sú teda často najlichotivejšie pre vysoké ženy, pretože definujú ich výšku. Ak ste drobná, skúste sa vyhnúť noseniu midi dĺžok. Ak sa však ocitnete v situácii kedy si midi chcete obliecť, stavte na jemné materiály a doplňte ich lodičkami na vysokom opätku. Hodvábne pastelovo zelené midi šaty od HUGO napríklad môžete doladiť lodičkami alebo sandálmi rovnakej farby. Táto kombinácia vašu postavu opticky predĺži.

Kvetinové šaty sú na svadbu ako stvorené. Keď už si vyberiete tie, ktoré vám strihovo a farebne sadnú, je dôležité ich správne skombinovať s doplnkami. V súvislosti s farbou je potrebné poznamenať, že tlač sa často nakláňa na určitú stranu farebnej schémy, od červenej, modrej, čiernej až po pastelové, tmavé, svetlé, metalické a ďalšie. Toto naklonenie je hostiteľskou farbou pozadia vzoru, a je potrebné s týmto odtieňom ďalej pracovať. Podľa tejto nosnej farby môžete následne zvoliť farbu vašich topánok, kabelky, náhrdelníku, alebo vlasových doplnkov. Ak je nosná farba príliš výrazná, nezúfajte. Kvetinové šaty sa skvele kombinujú aj s neutrálnymi farbami. Bez ohľadu na to, či si vyberiete dlhé alebo krátke šaty s kvetinovým vzorom, to, s čím ich spárujete, je kľúčové pre váš vzhľad. Neutrálnymi farbami myslíme farebné odtiene ako je čierna, béžová, biela, telová a strieborná. Okrem toho, že kvetinové vzory skvelo dopĺňajú, sú často aj základom dámskeho šatníka. Ak sa cítite ako diva a chcete viac sexepílu, zahoďte neutrálne farby a namiesto toho stavte na miešanie vzorov. Skombinujte svoje kvetinové šaty s doplnkom, ktorý má výrazný pruhovaný dizajn, ako je náramok alebo manžeta. Podobne si vyberte doplnky, ako je klobúk, taška a šperky v týchto odtieňoch, aby ste podtrhli celkový efekt.

Dlhé kvetinové šaty na svadbu – aké doplnky zvoliť?

Topánky majú moc pozdvihnúť alebo rozbiť váš kvetinový outfit. Ku krátkym kvetinovým šatám, najmä tým, ktoré majú výraznú alebo tmavú paletu, rozhodne nikdy nevoľte topánky s kvetinovým vzorom. Kvetinové šaty noste s neutrálnymi sandálmi, klinmi alebo ihličkami. Voľte tradičnú čiernu, bielu alebo telovú farbu topánok, prípadne si môžete vybrať jeden z odtieňov šiat a zladiť ho s farbou topánok. Klasikou ale vždy zostáva čierna. Pridaním čiernych doplnkov, ako sú čierne ihličky, čierna listová kabelka, prípadne čierny opasok alebo bižutéria, k vašim ženským kvetinovým šatám, vytvoríte lákavú zmes šik a nápadného štýlu. Dobrá rada je tiež vybrať si kabelku, ktorá ladí s najvýraznejšou farbou vašich kvetinových šiat. Ak si myslíte, že v by bol v tomto prípade váš celkový outfit príliš vyzývavý, zmiernite ho neutrálnym odtieňom a zvoľte tašku v základných farbách, ako je modrá, čierna, biela, hnedá alebo béžová. Ak sa vaše šaty pýšia kvetinovou potlačou len v dvoch farbách, zvážte, či by sa neoplatilo vyjsť zo zabehnutých koľají, a zvoliť kabelku v stabilnej kontrastnej farbe, ako je napríklad červená.

Trendy a Tipy
Insta News