V tem članku:
2 min.
Dámske slnečné okuliare sú nielen módnym, ale aj funkčným doplnkom, bez ktorého si už len ťažko vieme predstaviť slnečné dni. Pýtate sa, ako zladiť okuliare k typu vašej tváre, aby ste v nich vyzerali atraktívne? Špeciálne pre vás sme pripravili krátky návod, ktorý vám pomôže nájsť tie správne rámy!
Slnečné okuliare typu cat eye, modely v štýle Balenciaga alebo možno obdĺžnikové rámy s farebnými sklami? Zistite aký máte typ tváre a ktorý z nasledujúcich štýlov vám pristane.
Slnečné okuliare a typ tváre – ako nájsť ten správny model?
Prvým a zďaleka najdôležitejším krokom pri hľadaní dokonalých slnečných okuliarov je určenie typu tváre. Môžete to urobiť tak, že sa postavíte priamo pred zrkadlo a skontrolujete charakteristické črty, alebo si urobíte selfie a analyzujete fotografiu.
Rozlišujú sa tieto typy tváre:
-
okrúhla – mäkké črty, plné líca, nízke čelo, zaoblená brada;
-
štvorcová – ostré črty tváre, výrazne definované lícne kosti a čeľusť, šírka tváre v hornej a dolnej časti je takmer rovnaká;
-
oválna – jemne načrtnuté lícne kosti, mierne predĺžená brada a čelo;
-
trojuholníková – široké čelo, úzka, mierne špicatá brada.
Fot. Christian Vierig via Getty Images
Každý zo spomínaných typov tváre vyzerá obzvlášť atraktívne v špecifických rámoch. Poznáte už svoj typ? Skvelé! Čítajte ďalej a zistite, ako si vybrať perfektné okuliare pre vašu tvár.
Aké slnečné okuliare si vybrať na okrúhlu tvár?
Pri výbere slnečných okuliarov na okrúhlu tvár sa zamerajte na protiklady. Ako? Vyhnite sa modelom, ktoré zdôrazňujú jemné črty a tvár pôsobí ešte oblejšie. Okuliare Lenonky či veľké alá “mucha” nebudú najlepšou voľbou, rovnako ako príliš úzke rámy. Voľte hranaté tvary – vhodné budú štvorcové alebo obdĺžnikové slnečné okuliare, napríklad tie z kolekcie Guess alebo Furla. Skvelou voľbou pre dámy s okrúhlou tvárou budú aj hnedé rámy XXL v štýle 70. rokov, ktoré French it girls tak radi nosia.
Fot. Claudio Lavenia via Getty Images
Okuliare na hranatú tvár – ktorý model bude ten najlepší?
Aké okuliare si mám vybrať na hranatú tvár? Rovnako ako pri okrúhlej tvári, hľadajte protiklady. Ak ste majiteľkou výrazných lícnych kostí a čeľustí, siahnite po modeloch s mierne zaobleným rámom, napríklad slnečných okuliaroch Lenonkách alebo tzv. leteckých slnečných okuliaroch so zlatým rámom z kolekcie Ray-Ban. Ženy s ostrými črtami tváre budú vyzerať výborne aj v cat eye, ktoré trochu rozširujú ústa na úrovni spánku, a v pastelových rámoch. Na druhej strane sa vyhnite okuliarom, ktoré dodávajú tvári drsný výraz, teda všetkým štvorcovým a obdĺžnikovým modelom.
Ako si vybrať slnečné okuliare na oválnu tvár?
Fot. Jeremy Moeller via Getty Images
Ženy s oválnou tvárou majú pri výbere tých správnych okuliarov tú najjednoduchšiu prácu. Môžu si voľne vyberať medzi tvarmi a farbami, pretože vyzerajú výborne a prakticky v každom modeli. Siahnite po módnych slnečných okuliaroch tejto sezóny v štýle Balenciaga alebo farebných rámoch so zrkadlovými sklami – nájdete ich v kolekciách Uvex a GOG. Sú ideálnym doplnkom k letným outfitom. Ak uprednostňujete klasické štýly, stavte na hranaté okuliare s bielymi rámami v retro štýle.
Slnečné okuliare na trojuholníkovú tvár
Ktoré slnečné okuliare budú prospešné pre ženy s trojuholníkovou tvárou? Siahnite po klasike, teda okrúhlych rámoch alebo takých, ktoré smerujú mierne nahor – tak vaša tvár získa podlhovastejší ovál. V tomto prípade skvele poslúžia slnečné okuliare cat eye, ktoré prakticky nikdy nevyjdú z módy. Dobrým nápadom budú aj vintage okuliare alá “mucha” – a určite k nim pridajte farebnú retiazku, ako to robia influencerky.
Fot. Edward Berthelot via Getty Images
Aké filtre by mali mať slnečné okuliare?
Pri výbere správnych slnečných okuliarov dbajte aj na kvalitu šošoviek. UV filter je úplné minimum, ktoré vám pomôže udržať dobré zdravie vašich očí. Moderným riešením sú fotochromatické šošovky, ktorých farba sa prispôsobuje svetlu, v ktorom sa nachádzate, čo umožňuje získať lepší kontrast videnia. Dôležité sú aj antireflexné vrstvy. Znižujú nepríjemné odlesky a zlepšujú vizuálny komfort. Polarizačný filter zase znižuje odlesky, ako sú tie na mokrých povrchoch.
Hlavná fotografia: Claudio Lavenia via Getty Images
Skontrolujte v obchode